Turniej 2017

Puchar Przechodni KS METRO dziewcząt pozostał w Warszawie!

To był bardzo ciekawy, emocjonujący turniej!

W dniach 16-18 czerwca 2017 rozegraliśmy II Międzynarodowy Turniej Młodziczek o Puchar Przechodni KS METRO Warszawa. Przez trzy dni w hali sportowej UCSiR przy Dereniowej 48 na Ursynowie byliśmy świadkami wspaniałej siatkarskiej rywalizacji dziewcząt (roczniki 2003 i młodsi).

W piątek rozegraliśmy trzy grupy eliminacyjne (w grupie sześć zespołów (w jednej cztery) zagrało systemem każdy z każdym po jednym secie do 25 pkt). Eliminacje pozwoliły na rozstawienie zespołów do drugiej fazy turnieju, którą w sobotę rozgrywaliśmy, podobnie jak tydzień wcześniej w turnieju chłopców, w formie turnieju „wędrownego”. Wygrywając mecz zespół awansował na boisko wyższe, przegrywając spadał na niższe. Było dużo wyrównanych spotkań, sporo tie-breaków.

W ostatnim dniu zapadły ostateczne rozstrzygnięcia. Na pewno zawiedzione wypadnięciem ze strefy medalowej były zespoły Impelu Wrocław (10 miejsce) i Dwójki Krynica Zdrój (5 miejsce). Bardzo ciekawe były półfinały, w których emocje były ogromne, grano tie-breaki. W pewnym momencie zanosiło na metrowski finał, ale niestety METRO II (rocznik młodszy 2004) uległo MOSM Tychy, a METRO I nie dało rady ambitnej ekipie (plus świetni rodzice–kibice) MOS Wola. Finał, pomimo sporego zmęczenia, był ciekawym widowiskiem. Początkowo MOSM Tychy zdobył przewagę i wydawało się, że… ale w siatkówce nie ma bezpiecznych przewag! MOS Wola w pierwszym secie uratował się ze sporych tarapatów i wygrał, a w drugim secie po wyrównanej grze po prostu był lepszy! Puchar Przechodni zostaje zatem na rok w Warszawie, ale nie na Ursynowie tylko na Woli 🙂 Mecz o brązowy medal rozegrały zespoły Metro I i II. Po tie-breaku lepsze okazały się starsze koleżanki z METRO I i to one odtańczyły taniec radości. Zmęczone i zapłakane zawodniczki METRO II musiały pocieszyć się pucharem za IV miejsce i oczywiście nadzieją, że za rok w turnieju dla rocznika 2004 uda im się wygrać! METRO III (team utworzony awaryjnie w ostatniej chwili tuż przed turniejem, zagrał mieszanym składem 2004/2003 i w pierwszych meczach turnieju zaprezentował się „zaskakująco” dobrze. Ósme miejsce w turnieju to na pewno dobry wynik. Zapowiedzi Klubu METRO, że pragnie tym turniejem zaznaczyć swoją obecność na siatkarskiej dziewczęcej mapie Polski zostały spełnione. Liczymy na to, że METRO po ponad dwudziestoletniej bogatej w sukcesy historii szkolenia w kategorii chłopców, postara się o podobne wyniki wśród dziewcząt. Pierwszy krok został na pewno zrobiony!

W turnieju startowała zaproszona przez KS METRO drużyna Volleyteam Berlin. Zawodniczki ze stolicy Niemiec podczas pobytu w Warszawie mieszkały w domach zawodniczek KS METRO I. Razem spędzały czas, w wolnych chwilach zwiedzały Warszawę. Siatkarskie przyjaźnie, także w wydaniu międzynarodowym, to bardzo ciekawe doświadczenie. Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad zespołem z Berlina!

Każdy dzień turnieju gromadził spore zastępy kibiców-rodziców. Na hali było duszno, tym samym atmosfera była dodatkowo gorąca. Codziennie gościem zawodów był vice-burmistrz Ursynowa Pan Rafał Miastowski, który w kuluarowych rozmowach bardzo chwalił postawę zawodniczek i podziwiał ich ambitną grę. Podczas finału była też obecna Ada Adamek, zawodniczka Orlenligowej drużyny Legionovii, mistrzyni Polski juniorek, reprezentantka Polski, która początki swojej siatkarskiej przygody spędziła w szkółce siatkarskiej, trenując pod okiem trenera METRO Dariusza Kopaniaka i swoją postawą na treningach i późniejszym rozwojem kariery niejako zainspirowała do założenia sekcji dziewcząt KS METRO! Pan Burmistrz Rafał Miastowski i Ada Adamek podczas ceremonii zakończenia turnieju gratulowali uczestniczkom turnieju postawy i zachęcali do dalszej owocnej kariery sportowej. Oprawa finału, rozgrywanego na centralnym boisku, była najwyższej klasy. Finał sędziował sędzia klasy międzynarodowej Pan Marcin Herbik, który osobiście doglądał przygotowań do finału, podpatrywał zespoły podczas półfinałów i w mega profesjonalnym stylu poprowadził finał! Bardzo dziękujemy!

Wszystkie zespoły na zakończenie otrzymały koszulki z logo turnieju, którego sponsorem był hotel DeSilva z Piaseczna (wszystkie zespoły zakwaterowane w hotelu bardzo sobie chwaliły pobyt). Każdy trener i wyróżniona zawodniczka w zespole otrzymali drobny upominek od KS METRO. Medale i puchary ufundowała ORLENliga. Organizatorzy nagrodzili też sześć najciekawszych zawodniczek turnieju, którymi zostały: Kasia Mazurek (MOS Wola), Magda Stambrowska i Joanna Hanusik (MOSM Tychy), Amelia Piekut (METRO I), Karolina Staniszewska (METRO II) oraz Joanna Czyrniańska (Dwójka Krynica). Nagrodę specjalną w postaci koszulki Orlenligowej drużyny ufundowanej przez Klub BKS Bielsko-Biała otrzymała Magda Stambrowska (MOSM Tychy).

Tradycją turniejów o Puchar Przechodni KS METRO jest rozegranie po zakończeniu turnieju konkursu na celność odbicia siatkarskiego o maxi-maskotkę. Nagrodą w tym roku był słoń BINIO i podobnie jak Puchar Przechodni BINIO został w Warszawie i stał się własnością jednej z zawodniczek MOS Wola Warszawa. Radość zwyciężczyni była ogromna, a słoń BINIO wyglądał na równie szczęśliwego! Szkoda, że kilka zespołów zaraz po rozegraniu swoich meczów o niższe miejsca zdecydowała się na wcześniejszy wyjazd do domu i zrezygnowała z oglądania finału oraz udziału w konkursie na celność odbicia siatkarskiego. Atmosfera turnieju do końca byłaby na pewno jeszcze lepsza!

Kolejność końcowa II Turnieju o Puchar Przechodni KS METRO 2017

1 MOS Wola Warszawa

2 MOSM Tychy

3 Metro I W-wa 2003

4 Metro II W-wa 2004

5 UKS Dwójka Krynica-Zdrój

6 Aleksandria Aleksandrów Kujawski

7 UKS Piątka Turek

8 Metro III W-wa 2003/2004

9 SMS-EDU Sport BKS STAL Bielsko-Biała

10 Impel Wrocław

11 Plas Warszawa

12 BAS Białystok

13 Klub Sportowy SIATKARZ Koło

14 TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski

15 Volleyteam Berlin

16 UMKS MIKRO Ełk

Wszystkim zespołom bardzo dziękujemy za udział, trzymamy kciuki za sukcesy w przyszłym sezonie i życzymy awansu do finałów mistrzostw Polski młodziczek w 2018 roku! Za rok w III turnieju dziewcząt o Puchar Przechodni KS METRO wystartują zespoły z rocznika 2004.

Do zobaczenia!