Sezon 2014/2015

W wakacje 2014 podczas obozu w Łukcie odbył się pierwszy chrzest siatkarski Metrówek. Zaszczytu dostąpiły: Agata Lesiak, Iga Szymczykiewicz, Ola Kaźmierczak, Wiktoria Drabkowska, Anastazja Mijas, Julia Popławska, Ola Świeca, Amelia Piekut, Zuzia Michalska i Alicja Czajka.
W sezonie wystartowaliśmy w mazowieckich rozgrywkach minisiatkówki Kinder Sport. Graliśmy też w towarzyskich turniejach ogólnopolskich. Sekcja dziewcząt KS METRO rozwijała się i coraz częściej o dziewczętach z Metra w środowisku siatkarskim wypowiadano się z uznaniem.
A na ówczesnej stronie internetowej KS METRO w marcu 2015 roku pojawił się wpis, którego fragmenty przytaczamy:

Co słychać w sekcji dziewcząt KS METRO?

„Praca wre” to chyba najlepsza odpowiedź na pytanie zawarte w tytule :).
Rocznik 1999/2000
Najstarsza grupa dziewcząt, która w przyszłym sezonie prawdopodobnie wystartuje w kategorii kadetek, powstała trochę… przypadkowo, o ile przypadkiem można nazwać sytuację kiedy dziewczyny do Metra się zgłosiły i chciały trenować :). Pierwotnie planowano, że najstarszym rocznikiem w sekcji dziewcząt będzie rocznik 2002, ale stało się trochę inaczej :). W chwili obecnej najstarsza grupa liczy około 12-14 zawodniczek, ale to nie koniec. Do wakacji chcemy wyselekcjonować i zbudować 18-20 osobowy skład, który wyjedzie na letni obóz siatkarski w terminie 4-17 lipca do Łukty.

Rocznik 2002/2001
W chwili obecnej dziewczęta z rocznika 2002 startują ambitnie w rozgrywkach czwórek i liczymy na ich awans do turnieju finałowego na Mazowszu. Oprócz rocznika 2002 w tej grupie jest też kilka zawodniczek z rocznika 2001. Zespół prowadzony przez trenerkę Jolę Trojnar wystartuje w przyszłym sezonie w kategorii młodziczek. Cały czas prowadzimy nabory i zapraszamy do Metra dziewczęta z tych roczników.

Rocznik 2003
Grupa budowana przez trenera Jakuba Bokuniewicza startuje dwoma zespołami w rozgrywkach Kinder Sport w kategorii trójek. Dziewczyny prezentują się nieźle w rywalizacji z innymi mazowieckimi zespołami, a grupa cały czas się powiększa o nowe perspektywiczne zawodniczki. Liczymy na to, że w kolejnych sezonach w tym roczniku powinniśmy pokusić się o dobre wyniki.

Rocznik 2004
To najmłodszy rocznik rozgrywek Kinder Sport. Rocznikiem opiekują się trenerzy Iwona Poprawa i Dariusz Kopaniak. Dziewczęta grają w zespołach dwuosobowych. To pierwsze siatkarskie mecze, które jeszcze nie mają wiele wspólnego z prawdziwą siatkówką, ale pozwalają zawodniczkom poznać smak sportowej rywalizacji oraz uczą reakcji na porażki i zwycięstwa. Są też sposobem na zrozumienie zależności pomiędzy dobrym treningiem a wynikami w trakcie zawodów.

Rocznik 2005
Najlepsze zawodniczki z tego rocznika trenują razem z rocznikiem 2004, ale jest także liczna grupa początkujących dziewczynek, które trenują w weekendy. Po letnim obozie utworzona zostanie kolejna najmłodsza grupa rocznikowa.

W chwili obecnej w sekcji dziewcząt pracuje czworo szkoleniowców, opiekując się grupą około 80-100 dziewcząt. Budowa sekcji wymaga cierpliwości i nie jest łatwą sprawą. Od dwudziestu lat obecność METRA w siatkarskim światku (ale tylko w kategorii chłopców) do tej pory sprawia, że często obserwatorzy dziewczęcej młodzieżowej siatkówki dziwią się, widząc napis METRO na koszulkach… dziewcząt :). Tym bardziej trudno się dziwić młodym adeptkom tej dyscypliny (a zwłaszcza ich rodzicom), że chcąc rozpocząć siatkarską przygodę nie wiedzą, że można zgłosić się do Klubu METRO. Nie pozostaje nic innego jak cierpliwie trenować, szukać i zapraszać do sekcji utalentowane dziewczęta, a na pewno przyjdą jeszcze lepsze wyniki niż obecne 🙂

Sezon 2014/2015 zakończyliśmy tak:

W dwójkach
na 108 startujących zespołów awansowaliśmy do finałów (16 najlepszych zespołów) trzema dwójkami, a w pierwszej ósemce zajęliśmy 6 i 8 miejsce. Wynik mógł być na pewno lepszy, ale różne okoliczności sprawiły, że nasze zawodniczki nie były w dniu finałów optymalnie przygotowane. Potencjał jednak w tej grupie drzemie i z optymizmem patrzymy na kolejne sezony :).

W trójkach również wypadliśmy obiecująco. Dwa zespoły w szerokim finale, a pierwszy skład (osłabiony chorobą jednej zawodniczki) nawet mógł awansować do pierwszej czwórki, mając w dwóch przegranych meczach w grupie finałowej meczbole dla siebie! Rocznik 2003 jest dosyć szeroką grupą i kilka utalentowanych dziewcząt w rozgrywkach kinderowych w ogóle jeszcze nie grało. Być może już w przyszłym sezonie będziemy dysponować lepszymi, mocniejszymi składami.

W najstarszej kategorii w czwórkach zagraliśmy tylko jednym zespołem. Niestety w tym roczniku dziewczyny dysponują zbyt małym potencjałem fizycznym i praktycznie z jedną atakującą drużyna nie była w stanie zagrać skuteczniej. Cały czas pracujemy z liczną grupą nowych, początkujących dziewcząt z tego rocznika, ale na razie zbyt wcześnie by jednoznacznie stwierdzić, że w tym roczniku uda się zbudować mocny zespół.