Skąd ten pomysł?

Pomysł na grę dziewcząt w koszulkach z napisem METRO jako pierwszy wypowiedział trener… Andrzej Wrotek na początku XXI wieku. Pracował wtedy w Klubie METRO z grupami chłopców, ale sugerował, że warto spróbować założyć sekcję dziewcząt. Zgody jednak nie było, a trener Wrotek za jakiś czas założył Klub ATENA Warszawa, który prowadzi z sukcesami do dzisiaj.

Chłopcy w Metrze trenowali od 1994 roku (zobacz 25 lat). Osiągali wiele sukcesów, a wielu wychowanków z czasem trafiało do młodzieżowych kadr Polski, a potem reprezentacji seniorów i klubów Plusligi. W 2009 roku trener Dariusz Kopaniak, który w 2007 roku wziął paroletni urlop od Metra, założył koedukacyjną „prywatną” szkółkę siatkarską Mini Volley na Stegnach. Prowadził treningi także z małymi siatkarkami. Wtedy pierwszy raz zobaczył, że to trenowanie siatkówki przez dziewczęta ma swój urok. Małe siatkarki pracują z zapałem, nie trzeba ich do pracy zmuszać, wręcz czasami hamować. Kilka małych zawodniczek, po zdobyciu pierwszych szlifów na Stegnach, rozpoczęło z powodzeniem zawodnicze treningi w warszawskich klubach. Wśród nich były m.in. dzisiejsze zawodniczki Tauron Ligi Ada Adamek oraz Marta Krajewska (Łyczakowska).

Kilka zawodniczek z rocznika 1998 dawało mi do myślenia. Widziałem od początku, że mają talent i perspektywy. Trenowały ambitnie. Potem, obserwując ich młodzieżowe sukcesy, nabrałem wiary, że trenerskie oko do siatkarskich talentów jest podobne w przypadku dziewcząt jak i chłopców. W 2012 wróciłem do pracy w Klubie METRO. W kolejnych latach najlepsi wychowankowie szkółki ze Stegien szli do Klubu METRO, a dziewczynki musiały sobie szukać miejsca w różnych warszawskich sekcjach. Rodzice „narzekali” i pytali dlaczego w Metrze nie ma sekcji dziewcząt? W szkółce pojawiła się kolejna fajna grupka dziewczynek z rocznika 2002. Cały czas się zastanawiałem i kiedy kolejne dwie panny (Zuzia Dygdoń i Julia Kabala) odeszły ze szkółki do innych klubów spragnione „wyczynu” uznałem, że trzeba spróbować – wspomina trener Dariusz Kopaniak.

Szkółka Mini Volley działała cały czas. Od 2011 roku treningi były urozmaicane turniejami Kids Volley. Podczas treningów i turniejów w salce na Stegnach uczyło się gry w siatkówkę wiele dziewcząt i chłopców. Szkółka zmieniła nazwę z czasem na Mini METRO Kids Volley, a następnie sala na Stegnach stała się baza sekcji piłki siatkowej dziewcząt KS METRO  i tak jest do dzisiaj. I tak od wiosny 2014 roku rozpoczęła się nowa historia. Na siatkarskich boiskach pojawiły się siatkarki z napisem METRO na koszulkach!